Žuvininkystės programos „Išauginta Europos Sąjungoje“ pamokos

         Nuo 2023 metų kovo 24 dienos Užvenčio Šatrijos Raganos 25 1-4 klasių ir 25 5-8 klasių  mokiniai kartu su mokytojomis Edita Anglickiene ir Jolanta Venckiene dalyvavo trijų dalių žuvininkystės programoje „Išauginta Europos Sąjungoje“, kuri yra Europos Komisijos iniciatyvos „Farmed in the EU“ dalis. Šios programos tikslas – plėsti mokinių žinias apie akvakultūros sektorių, skatinti Lietuvos akvakultūros ūkiuose išaugintų žuvininkystės produktų vartojimą, sužinoti apie verslo bei karjeros galimybes akvakultūros sektoriuje.

       Pirmoje pažintinės žuvininkystės ,,Akvakultūra“ programoje „Išauginta Europos Sąjungoje“ dalyje iš lektorės pasakojimo mokiniai sužinojo, kas yra  akvakultūra, kokios žuvivaisos ūkiuose veisiamos ir auginamos žuvų rūšys. Atliko įvairias užduotis. Vėliau mokiniai, lektorės padedami, jūros tema modelinu dekoravo šaukštelius. Visų dekoruoti šaukšteliai buvo labai gražūs, spalvingi ir skirtingi.

         Balandžio 26 dieną projekto dalyviai autobusu vyko į Šilutės rajoną, Žemaičių Naumiestį. Ten jie kartu su mokytojomis dalyvavo antroje pažintinės žuvininkystės ,,Akvakultūra“ programoje „Išauginta Europos Sąjungoje“ dalyje.

      Edukacinėje pamokoje, teorinėje dalyje iš lektoriaus pasakojimo mokiniai sužinojo apie žuvų augintojo profesiją ir Šilutės PMC Žuvininkystės praktinio mokymo centro  veiklą, žuvų auginimą arba akvakultūrą Lietuvoje ir ES: auginamų žuvų rūšis, vystymosi stadijas ir jų užaugimo trukmę bei Žuvų auginimui taikomus būdus, paplitusius Lietuvoje, ES ir pasaulyje, naudojamą įrangą ir technologijas. Vėliau mokiniai dalyvavo edukacinėje pamokoje, praktinėje dalyje. Lektorius mokinius supažindino su Žuvininkystės praktinio mokymo centre įdiegta žuvų šėrimo įranga, technologijomis bei auginamomis žuvimis. Vėliau mokiniai buvo suskirstyti į šešias komandas, išrinkti komandų kapitonai. Visų komandų nariai tarp savęs varžėsi, kas geriau pašers žuvis, liesdami rankomis vaivorykštinį Upėtakį, Erškėtą, Šamą ir perkeldami vis į kitas dėžutes atpažins juos, įvardins, ar tai plėšri žuvis, ar ne. Vėliau mokiniai atsakė į lektoriaus klausimus apie žuvų naudą žmogui ir gamtai. Lektorius, suskaičiavęs šešių komandų surinktus taškus, paskelbė nugalėtojus.

       Gegužės 22 dieną vykusioje trečioje projekto dalyje iš lektorės pasakojimo mokiniai daugiau sužinojo apie akvakultūros sektorių, apie Lietuvos akvakultūros ūkiuose išaugintus žuvininkystės produktus, apie verslo bei karjeros galimybes akvakultūros sektoriuje. Susipažino su akvakultūros ar žuvivaisos ūkiuose veisiamomis ir auginamomis žuvų rūšimis, jų veisimo technologijomis, akvakultūros produktais. Pažintinėje pamokoje mokiniai atliko įvairias užduotis, diskutavo, žiūrėjo filmuotą medžiagą apie ūkiuose auginamas žuvis, prisiminė sveiko maisto piramidę.

      Programoje dalyvavę 1 – 4 ir 5 – 8 klasių moksleiviai teigė, kad dviejų užsiėmimų ir išvykos metu jie daug naujo ir įdomaus sužino apie žuvis, jų rūšis ir apie tai, kad jas galima patiems auginti tvenkiniuose. Taip pat vaikai tikino, jog nuo šiol jų požiūris bus kitoks į žuvininkystės ūkiuose auginamas žuvis, nes jos niekuo nenusileidžia pagautoms žuvims atviruose vandenyse.

                                                                         Mokytojos Edita Anglickienė ir Jolanta Venckienė