Vaikų vasaros poilsio stovykla ,,Pažink, patirk, įveik – 2024“

Pirmoji diena. Mosėdis. Akmenų sostinė. Stovyklos atidarymas.

Mosėdis – vienas gražiausių, tvarkingiausių, labiausiai turistų lankomų Žemaitijos miestelių, dar vadinamas Akmenų sostine. Čia įvyko Vaikų vasaros poilsio stovyklos ,,Pažink, patirk, įveik – 2024“ atidarymas.

               Išvykos metu mokiniai susipažino su Mosėdžio miestelio istorija, iš arčiau apžiūrėjo ir prisilietė prie įvairiausių akmenų Respublikiniame V. Into akmenų muziejuje, akmenų muziejaus įkūrėjo V. Into sodyboje. Muziejaus lauko ekspozicijoje aplankė daugiau kaip 200 didelių riedulių, kurie eksponuojami po atviru dangumi – Bartuvos slėnio terasoje, 8 ha plote. Girnos, akmeniniai laiptai, takai, atraminės sienelės, grindiniai, tilteliai, tvoros supažindina lankytojus, kaip akmuo gali būti panaudojamas.

              Iš mažų mineralų: tigro akies, jaspio, obsidiano, kvarco, agato ir kt. stovyklautojai pasigamino apyrankes.

              Mokiniai lazerių pagalba tikrino ar akmenys tikri, o gavę žemėlapius parko teritorijoje ieškojo kitaip atrodančių akmenų: kupranugario, knygos, dinozauro kiaušinio…

             Antroji diena. Kelmė. Akmeninės skulptūros.

             Sovykloje mokiniai ne tik ilsisi, bet mokosi dirbti komandoje, atlikti įvairias užduotis. Mokytojos padėjėjos Laimos paskatinti domėjosi runų simboliais ir jų ieškojo Kelmės akmeninėse skulptūrose.

           Pirmosios akmeninės skulptūros Kelmę papuošė dar sovietmečiu, kai akmentašys Juozas Liaudanskis iškalė skulptūras „Kelmietė”, „Skalbėja”, B. Laucevičiui-Vargšui ir kt. Būtent šio akmentašio įkvėpti Kelmės rajono akmentašiai 2004 m. susibūrė į pirmąjį simpoziumą, kurio metu nusprendė simpoziumo metu iškaltas skulptūras dovanoti Kelmės miestui.

          Mokiniai sužinojo, kad kas antrus metus vykstantys akmentašių simpoziumai – Kelmės miestui per jau įvykusius simpoziumus dovanojo 45 akmenines skulptūras, kurios tapo neatsiejamu Kelmės veidu ir kūrybingumo išraiška. Šiuo metu jų priskaičiuojama 52.

Lankydamiesi Verslo ir turizmo informacijos centre gavome dovanų žemėlapį, kurio pagalba Kelmėje suradome 45 akmenines skulptūras.

         Nužingsniavę daugiau nei 8000 tūkstančius žingsnių laisvalaikį leidome ,,Draugystės“ parke, kurį taip pat yra papuošusios akmeninės skulptūros. ,,Draugystės“ parke ilgai netilo linksmi vaikų balsai.

        Trečioji diena. Išvyka į Kiaunorių mišką Tytuvėnų regioniniame parke. Akmenų Rūžos pažintinis takas.

     Akmenų rūžas (ruožus) Lietuvoje galima rasti tik Tytuvėnų regioniniame parke ir į šiaurę nuo parko link Šiaulių. Šiame unikaliame gamtos ir žmogaus rankų sukurtame parke lankėmės net nepabūgę lietaus. Ir mums pavyko – lietaus lašai kaptelėdavo tik nuo medžių lapų.

      Eidami ir dairydamiesi pamatėme, kaip atrodo rūža, grožėjomės atskirais įdomiais akmenimis: mitologinių akmenų kopijomis, akmeninių dailininkų skulptūromis, dar kartą pasitikslinome, kaip žmonės akmenis panaudoja įvairiose srityse. Pažintiniuose stenduose radome informacijos apie akmenų atsiradimą, rūšis, ledynmetį ir akmenų rūžos  susiformavimą.

      Akmens Rūžos pažintinio tako lauko pavėsinėje ir patys dekoravome akmenukus, o grįžę į gimnaziją kūrėme fantastines akmenines skulptūras, turinčias super galią ir jas pristatėme draugams.

Ketvirtoji diena. Kražiai. Akmeninėmis pakopomis į Vytauto kalnelį ir ne tik…

      Pagal padavimą žiloje senovėje Kražius įkūręs didikas Gražys, kuris iškirtęs Kražantės slėnyje miško plotą ir jame pastatydinęs sodybą. Nuo jo vardo upė, tekanti pro sodybą, buvo pavadinta Kražante, o vis auganti sodybvietė – Kražiais. Tai seniausias Kelmės rajone esantis miestelis, kuriam 771-eri.

      Džiaugiamės, nes stovyklautojams pavyko pamatyti visas lankytinas Kražių vietas. Norėdami apžvelgti Kražius kopėme 50 akmeninių pakopų laiptais į Vytauto kalną. Čia, archaiškiausiame archeologijos paminkle, tebestovi dar iš griūvančios jėzuitų bažnyčios sienų plytų apie 1852 m. statyta mūrinė varpinė. Lauko keliuku nupėdinome ir į Medžiokalnį, kuriame klausėmės istorijų ir legendų bei dainuojančių mergaičių koncerto. Aplankėme kapines su seniausia koplyčia bei keliaudami link bažnyčios susipažinome ir su pačiais Kražiais.  Lankėmės Kražių M.K. Sarbievijaus kultūros centre, kur pamatėme pačią didžiausią knygą, muilo gabalą ir net gi rūsius su vaiduokliu…

    Berniukams ir mergaitėms didžiulį įspūdį padarė Kražių bažnyčia, Medžiokalnis,  akmeninis miesto grindinys, Vytauto kalnelis ir netoli Kražių 2022 m. inauguruota pirma budistinė Stupa.

Penktoji diena. Stovyklos uždarymas. Mano pasakos akmenėliai.

     Keletą dienų tyrinėję Kelmės rajoną, penktąją stovyklos dieną, stovyklautojai skyrė savam miesteliui -Užvenčiui, jo istorijoms, legendoms. Su užduotimis vaikščiodami po savo miestelį

stovyklautojai iš naujo atrado akmeninius grindinius, sienas, didesnius ar mažesnius Užventį puošiančius akmenis. Mažesnius rinko, šildė delnuose, vėliau dekoravo, spalvino, kad sukurtų savų akmenėlių istoriją.

     Bendroje kūrybinėje veikloje jie geriau pažino save, susidraugavo su kitais…

Manome, kad stovyklos dalyviai išmoko kūrybiškai mąstyti ir dirbti, labiau pasitikėti savo jėgomis, padidėjo mokinių smalsumas, aktyvumas, jie išmoko savarankiškai spręsti problemas, įgijo tarpusavio bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžių, tolerancijos kitų nuomonei.

 

 

Mokytojo padėjėja Laima Barzelienė.

Socialinė pedagogė Dalia Orlakienė